Çocuklu Hayat

Çocuklu Hayat

25 Mayıs 2018 Cuma

Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali


Hafif spoiler içerir.

Yusuf, Kuyucak'ta doğmuş fakir bir ailenin çocuğudur. Bir gün eşkıyaların köylerini basıp, annesi ve babasını öldürmesiyle başlıyor roman. Daha ilk bölümde insanın içini yaralıyor. Annesi ve babasının cesetleri başında bekleyen o olgun duruşu, üstelik bunu parmağı kopmuş küçücük çocuk haliyle yapıyor Yusuf. İçim parçalandı haline... Olay yerine gelen kaymakam beyin Yusuf'u evlatlık edinmesiyle ortada kalmaktan kurtulan bu küçük çocuk, mahzunluğunu hep korumuş, böyle bir hayat geçirmiştir. 

Kaymakam beyin eşi Şahende Yusuf'u hiç sevmemiş. Gözü hep yukarılarda paraya tapan, hafif meşrep bir kadın olan Şahende'ye hiç benzemeyen kızı Muazzez, Yusuf'la birlikte büyümüştür. Muazzez büyüyüp genç kız olmuş, artık kısmetleri de çıkmaya başlamıştır. Annesi onun hep varlıklı birileriyle evlenip, rahat bir yaşam sürmesini arzuluyor. Bu yönde girişimlerde bulunuyor. 

Yusuf'a sevdalı olan Muazzez bunu Yusuf'a söylemiştir. Meğer içten içten Yusuf da onu severmiş. (Tam Türk filmi gibi oldu) Neyse işsiz güçsüz bir baltaya sap olamayan bizim Yusuf Muazzez'i kaçırıyor. Kaymakam bey, her ikisinin de hasretine dayanamayınca onları kabul etmiş, bağrına basmış. 

İyi hoş biliyorsunuz ki hiç bir saadet sonsuza kadar sürmez. Yusuf'un işi gücü olamaınca kaymakam bey yanına katip olarak işe alır. Ama Yusuf'un harcı değildir, boş boş masa başında oturmak. Kaymakam beyin ölümünden sonra Yusuf'un görev yeri değişir. Tahsildarlığa başlar, köylere gidip günlerce gözünün nuru Muazzez'inin yanına gelemez. İçinde fingirdeklik olan Şahende, yiyecek içecek için rahat bir yaşam için farklı yollara başvurur. Hiç birşeyden habersiz Yusuf ongünde bir uğradığı evinde tuhaflıklar sezer olmuş, aniden geldiği bir gece onu bekleyen sürprizle sarsılmış, olanlar olmuştur.

Sabahattin Ali'nin ilk okuduğum romanı Kürk Mantolu Madonna idi. Onda da derin bir sevdaya şahitlik ettik. Dili duru, tasvirleri sağlam ve kalemi güçlü bir yazar Sabahattin Ali. 42 yaşında bizlere veda etmeseydi, kim bilir daha ne ölümsüz eserler bırakacaktı. Son 2-3 aydır kitap okuyamama rağmen, bu kitap elimde fazla durmadı. Bir çırpıda okudum bitti. 100 temel eserden biri olarak seçilen Kuyucaklı Yusuf'u tercih etmek isterseniz, keyifli okumalar dilerim. 

3 yorum:

  1. Sabahattin Ali'nin çok sevdiğim eserlerinden biri. Emeğinize sağlık:)

    YanıtlaSil
  2. Çok sevdiğim kitaplardan biri...

    YanıtlaSil
  3. Okuyup beğendiğim bir kitap. Kitap tanıtım yazısı için teşekkürler.

    YanıtlaSil

Okuduysanız ve yorum bırakırsanız sevinirim :)