Çocuklu Hayat

Çocuklu Hayat

15 Eylül 2017 Cuma

Sünnetle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bizim sünnet işi biraz gecikti yok ya da bana öyle geliyor. Çoğu anne - baba bebek doğar doğmaz hallediyor bu sünnet işini. Görkem doğduğunda zaten sarılık problemi, acemi ebeveynlik, pimpiriklenme gibi faktörleri de ekleyince bir de üstüne sünnetle uğraşamadık. Çünkü o zamanlar sarılık olan tek bebek benimkiymiş gibi davranıp üstüne lohusalık duygusallığını da ekleyip fototerapiye girdiği için ağlayan bir ben vardı :))

Aslında 7 yada 8 yaş düşünüyorduk. Arkasından da sünnet düğününü yapacaktık. Benim için çok kıymetli olan yiğenim düğünde olamayacağı için bir daha ki seneye düğünü erteledik. Bari fiili sünnet olayını halledelim dedik artık. Bayram öncesi tatil programımız vardı onu da bitirip bayramdan hemen önceki pazartesi yaptırayım dedim. Peki bunu neye dayanarak dedim. Eşim de dahil tanıdığım herkes yok canım abartma iki gün sonra geçer bişeyi kalmaz deyince bayram öncesi cesaret ettim. Cahil cesareti de diyebiliriz biz buna :)) Siz siz olun abartın sevgili anneler çünkü hemencecik iyileşmiyor. Tamam belki rahat hareket edebiliyor ama dilediği kıyafeti giyemiyor. 

Zor mu oldu? Evet... Ama bizim kolaylaştıran çok sebebimiz vardı. Abim, yiğenim, eşim ve ben gittik. Hem de öyle hastane ortamında değil. Eskiden beri tanıdığımız aile doktorumuzun muayenehanesinde yaptırdık. Zaten herşey uyuşturucu iğneleri vurana kadar ondan sonra bişey hissetmediği için gerisi gırgır şamatayla devam edip, gayet rahat bir şekilde tamamlandı, yürüyerek çıktı doktordan. Tek ihtiyacınız ve vazgeçilmeziniz sünnet kilodu olacak :) Sünnet yaptırmayı düşünenler için inanın yazdıklarım çok kıymetli keşke ben de bu konuda bu kadar samimiyetle yazılmış bana yol gösterici bir yazı okusaymışım (evet burada yazar bildiğin kendini övüyor hatta "canım kendim" diyor burada kendine :))) neyse konumuza dönecek olursak. Sünnet kilodunu tam çocuğunuzun yaşına göre değil de biraz büyük alın. Eğer ki tam yaşına göre alırsanız önünde bulunan plastik baldırlarının iç tarafına değdiği için kabartıyor orayı, ayrıca yatarken plastik biraz küçük olduğundan pipiye dokunuyor o zaman da uyuyamıyor. İki sünnet kilotu almanızı şiddetle öneririm. Haliyle pipiye krem sürülüyor falan o da iç çamaşırını kirletiyor. Özellikle bu dönemde enfeksiyon olmaması için hijyen daha önemli olduğundan mütevellit yedekli olmak sizin için rahat oluyor. Tabi bizimkinin biri tam yaşına göre olduğu için çok rahat kullanamadı. Büyük olanı yıkadım, ütüyle kuruttum, nemli kalınca da saç kurutma makinesiyle iyice kurutup giydirdim. Annelerde çareler tükenmez!

2-3 gün boyunca şişliği geçmedi. Ufak tefek ters hareket etmesinden kaynaklı kanaması oldu. Tam 3 gece hiç rahat uyuyamadı hatta ilk gün 3 saat uyudu. 4-5 saatte bir ağrı kesiciyle biraz ağrısını dindirdik. Anlayacağınız yattık kalktık pipinin derdine düştük :))) 2-3 gün sonra banyo yapabilir dedi doktorumuz. 1 hafta sonra yaptı bizim beyefendi öyle tercih etti. Benim en çok korktuğum çişini zor yapmasıydı. Neyse ki öyle olmadı. her çişten sonra steril suyla pamukla yıkadık. Sabah akşam kremini sürdük. 13 günde falan tam anlamıyla iyileşti diyebilirim.

İşte böyle hayırlısıyla kafama takılan bu işi de okullar açılmadan sonuca kavuşturduk. Allah izin verirse canımın içi yiğenim de aramıza katılınca şöyle gönlümüze göre çalgılı çengili bir düğün yapalım inşallah. Şimdilik oldu da bitti maşallah dedik. Allah damatlığını da göstersin evlat ♥
Sağlıcakla kalın...

14 yorum:

 1. Ah biz o sünnet kilodundan almamıştık, ne çekmiştim. Dondurma kapları ile idare etmiştik. İki günde geçer diyenlere de söylene söylene bir hal olmuştum.

  Biz sünnet düğününü ertesi gün yapmıştık böylece en acılı günlerde kafaları dağılmıştı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acılı acılı oynamışlardır Handancım 😊

   Sil
 2. Simdi moda önce sünnet yillar sonra dügün seklinde oluyor :) ama olsun gec olsunda güc olmasin ne yapican oldu da bitti masallah. Ahh ahh ben sünnetin pilavindayim nede güzel oluyor mis misss :) hadi göznüz aydın canm benm 💕😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağol şükürler olsun sünnetin fiiliyatını bitirdik. Allah sağlık verirse onu da görürüz inşallah ☺️

   Sil
 3. Çok geçmiş olsun, darısı düğünün başına...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Gamzecim ☺️ İnşallah damatlığını da görelim 😊

   Sil
 4. Biz sünnet kilodu kullanamamıştık. Şimdi seni okuyunca tam üstüne göre olduğundan olduğunu anlıyorum bak :)))
  Köpük bardaklar kurtarıcımız oldu ama bizmde :) Taktık ve gezdik ahahaaaa :)))
  Bugün sünnet yarın deniz diyenlere hakikaten selam olsun buradan, bizde de tutmadı o bilgi...

  Hayırlı ve uğurlu olsun yeniden ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demekki o tecrübesizlik illaki yaşanacak.
   Teşekkür ederim şebocum 💕

   Sil
 5. ay amaniin geçmiş olsun yaaa :)

  YanıtlaSil

Okuduysanız ve yorum bırakırsanız sevinirim :)