Çocuklu Hayat

Çocuklu Hayat

23 Eylül 2016 Cuma

Tutsak Güneş - Ayşe Kulin

Kapağının beni aylardır ittiği ama hep okumak istediğim "Tutsak Güneş" i tatil kitabı olarak seçmiştim. Süper bir seçim yapmışım, öyle zevk alarak okudum ki asansör beklerken, akşamları çocuklar mini kulüpteyken telefonun ışığında bile okudum. Varın akıcılığını heyecanını siz düşünün. İlk kez Ayşe Kulin okuyorum lakin kesinlikle son olmayacak. 

İlk etapta distopik gibi görünen ama sonrasında normal akıcılıkta devam eden kitap, Ramanis Cumhuriyetinde geçiyor. İnsanların özgürlüklerinin kısıtlandığı Ramanis'te, katı yasalara göre sınıflara ayrılan halk yoğun denetim ve gözetim altında yaşamaktadır. Ülke din ulemaları ve polisler ordusundan oluşan bir demir yumrukla yönetilmektedir. Aslında teknolojik açıdan sanki geleceğimizi yansıtıyor. İnsanların kollarına taktıkları saatler çok kullanışlı bütün bilgileri orada mevcut ve herkes aramalarını sadece kendi kimlik numarasıyla kendi saatlerinden yapabiliyor. 

Hafif spoiler içerir...
Merkezin izin vermediği bilgilere ulaşmak ve belirtilen kitaplar dışında kitap okumak kesinlikle yasak. 3 çocuk doğuramayan kadının değersiz sayıldığı hatta bunun boşanma sebebi sayıldığı, kılık kıyafette başlık takmanın ve kapalı giysiler giymenin  zorunlu olduğu, aile reisi olarak erkeğin kabul edildiği erkek egemen bir toplumda yaşayan Profesör Yuna uzun zamandır uyuma problemi yaşıyor ve uyuma seanslarına gidiyor. Hayatında hatırlayamadığı bazı kesitlerin zamanla su yüzüne çıktığı bu terapilerde Yuna'yı büyük sürprizler bekliyordu. 

Toplum, merkeze bağlı olanlar ve muhalifler olarak ikiye ayrılıyor. Kantonda yaşayanlar merkeze göre daha esnek yönetildiği için bazı bilgilere ulaşmak orada daha kolay olduğu için Yuna kantona bir arkadaşının yanına gider. Orada lise yıllarından beri ona aşık olan Tamur ile karşılaşır ve beklenmedik ama yoğun duygularla aşık olurlar. Yuna'nın merkezin istihbarat biriminde olan oğlu Regan, dinlenme olasılığına karşı (evdeki televizyonlardan kollarındaki saatlerden dinlenebilme) annesi ile ıssız bir parkta buluşarak Tamur'un muhaliflerden olduğunu ve kesinlikle görüşmemesini söyler. Daha sonra Yuna annesinin de muhalifler grubunda olduğunu ve aktif  görevde bulunduğunu öğrenir. Annesinin merkeze ait gizli bilgilere sahip olduğunu öğrenen Yuna da muhaliflere yardımcı olur. 

Özgür yaşama taraftarı olan muhaliflerin mücadelesini, planların ve icatların birbiriyle yarıştığı, Yuna'nın geçmişte hatırlayamadığı olayların birer birer gün yüzüne çıktığı son zamanlarda soluksuz okuduğum en iyi eserlerden bir tanesiydi.

Keyifli okumalar, iyi hafta sonları... 

16 yorum:

 1. Ben de sevmiştim bu kitabı ama Ayşe Kulin'in hayat hikâyesini en çok seviyorum sanırım. Köprü ve Nefes Nefese de güzellerdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Köprü evde var hem de oldukça eski bir basımı mevcut. Hiç kitap okuyamıyorum bugünlerde okulların açılması yaşam tarzıma yansıyor resmen.Vakit bulunca onu da okumak istiyorum ;)

   Sil
 2. ben de bir solukta okumuştum; kurgu güzel dil akıcı. olmayacak iş değil demiştim kurgusuna😊

  YanıtlaSil
 3. Benim de severek okuduğum bir kitap oldu Tutsak Güneş. Ancak bana göre Ayşe Kulin kitaplarının bir çoğundan farklı bir tarzda yazılmış bir kitap :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğerlerini okumadığım için bilemeyeceğim ama bu çok etkileyici geldi bana ;)

   Sil
 4. oldum olası sevemedim ben Ayşe Kulin'i. neden bilmiyorum ama iki kitapla bu mantığa büründüm. çok kötü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitabı okuyarak bir şans daha vermenizi şiddetle tavsiye ederim ;)

   Sil
 5. Kulin, bu kitabında Bin Dokuz Yüz Seksen Dört'ten fazla esinlenmiş gibi geldi bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1984'i henüz okumadım ama olabilir.En kısa sürede 1984'ü de okuyacağım inşallah...

   Sil
 6. Ben yazarın bu kitabını okumamıştım hemen not aldım. Bu arada Sevdalinka'yı tavsiye ederim. Ayrıca Adı Aylin de güzeldir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Severek kabul ederim tavsiyeni sevgili Gamze ;) teşekkürler...

   Sil
 7. Türk edebiyatının son dönemde yetiştirdiği en iyi yazardır Ayşe Kulin. Bende tek geçerim tutsak güneşi bende aldım ancak henüz okuma fırsatım olmamıştı bu yazıdan sonra hemen okumaya başlıyorum merak ettim..

  YanıtlaSil
 8. Ben de okuyamdım aldım ama niye unuttum okumayı ki. araya hep başka kitap ve işler girdi. Bu İtalyada ödül aldı galiba bu o muydu. dur karıştrmış ta olabilrim. Ancak Kulinin tüm kitapları böyle okutuyor içine çekyor. Çok ta güzel yorumlamışsın canım eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En kısa sürede okumalısın seveceğine eminim :)

   Sil

Okuduysanız ve yorum bırakırsanız sevinirim :)